Svenska Taidoskölden

Kuroobi

Här hittar du alla Svenska Taidoförbundets svartbälten och några av deras Taido-CV och Dan-uppsatser. För att läsa uppsatserna måste du först logga in med användaren för medlemssidorna du fått från din förening!

Har du svart bälte i Taido och har skrivit en uppsats får du gärna skicka in den (dem) till www@taido.nu (alt. posta till Henrik Johansson) , så lägger vi upp den här!
Saknas information om dig själv eller någon du känner på listan nedan? -Hör av dig! Och skicka gärna en bra bild!

7 dan (3 st)

Alvar Hugosson
7 dan Kyoshi (Aktiv i Japan), Orust

(?; ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?)

Mikael Jansson
Mikael Jansson
7 dan Kyoshi, President STF, Tyresö

(1978; ?, ?, ?, ?, 1997, 2003, 2012)

Reine Persson
Reine Persson
7 dan Kyoshi, Stenungsund

Uppsats Rokudan: How Budo gave birth to Taido

(1974; 1982, ?, 1989, 1991, 2003, 2005, 2017)

6 dan (6 st)

Björn Sjöberg
Björn Sjöberg
6 dan Kyoshi, Lur

(1983; ?, ?, ?, 1997, 2005, 2009)

Frank Ericson
Frank Ericson
6 dan Kyoshi, Romelanda

(1983; ?, ?, ?, 1999, 2005, 2015)

Kauko Korhonen
Kauko Korhonen
6 dan Kyoshi (Honorary), Hederspresident STF, Stenungsund

(1969; ?, ?, ?, ?, 1997, 2005)

Lars Larm
Lars Larm
6 dan Kyoshi, Lund

(?; ?, ?, ?, ?, ?, ?)

Stefan Nilsson
6 dan Kyoshi, Uddevalla

(1984; ?, ?, ?, 2001, 2005, 2015)
TSC-logo

Ulf Karlsson
Ulf Karlsson
6 dan Kyoshi, Stehag

Uppsats Rokudan: Taiki, Doko and Seigyo and Life i

(1984; ?, ?, ?, 2000, 2005, 2011)

5 dan (10 st)

Fredrik Utbult
5 dan Kyoshi (Aktiv i Australien), Sydney

(?; ?, ?, ?, ?, ?)

Hannes Kannisto
Hannes Kannisto
5 dan Renshi, Hisings Backa

Uppsats Yondan: The Definition of Taido

(1992; 2001, ?, 2005, 2009, 2015)
TSC-logo

Jesper Olsson
5 dan Renshi, Kode

(1989; ?, ?, 1999, 2005, 2017)

Kjell Hermansson
5 dan Renshi, Stenungsund

(?; ?, ?, ?, 1995, 2005)

Kristian Ojala
Kristian Ojala
5 dan Renshi, Göteborg

(1991; ?, ?, 2000, 2005, 2011)

Linda Åhs
5 dan Renshi, Stenungsund

(?; ?, ?, ?, 1995, 2005)

Malin Avenius
5 dan Renshi, Stenungsund

(1994; 1997, ?, 2009, 2013, 2019)

Micke Korths
Micke Korths
5 dan Renshi, Helsingborg

Uppsats Godan: The Theory of Three Basic Relations

Uppsats Yondan: Taido's Position in the History of

Taido CV

(?; 1993, 1997, 1999, 2005, 2011)
TSC-logo

Thomas Olsson
5 dan Renshi, Nösund

(?; ?, ?, ?, 1999, 2005)

Tommy Magnusson
Tommy Magnusson
5 dan Kyoshi, Ödsmål

(1974; 1979, 1982, 1987, 1991, 2001)

4 dan (14 st)

Beatrice Kantén
4 dan Renshi, Stockholm

(?; 2007, 2009, 2012, 2017)

Britt-Louise Carlsson
4 dan Renshi (Aktiv i Australien), Sydney

(?; ?, ?, ?, ?)

Daniel Andersson
Daniel Andersson
4 dan Renshi, Vänersborg

(?; 2003, 2005, ?, 2013)

Eddie Herlin
4 dan Renshi, Salt-Sjöbaden

(?; 2005, 2008, 2011, 2015)
TSC-logo TSC-logo TSC-logo

Håkan Rönnberg
4 dan Renshi, Stockholm

(?; 2002, 2004, 2007, 2015)
TSC-logo

Jim M Carlzon
4 dan Renshi, Lysekil

(1974; ?, ?, ?, ?)

Johan Lundmark
4 dan Renshi, Stenungsund

(1981; ?, ?, 2003, 2005)

Kristian Hellberg
Kristian Hellberg
4 dan Renshi, Uddevalla

(1987; ?, ?, 2000, 2005)

Leif Nilsson
4 dan Renshi (Aktiv i Norge), Strömstad

(?; 2003, 2008, 2011, 2015)

Maria Jacobsson
4 dan Renshi, Skepplanda

(?; ?, ?, ?, 2007)

Marlene Berglöv
Marlene Berglöv
4 dan Renshi, Uddevalla

(?; 2001, 2003, 2007, 2013)

P-A Nyberg
4 dan Renshi, Örebro

(?; ?, ?, ?, 1999)

Pawel Druciarek
Pawel Druciarek
4 dan Renshi, Uddevalla

(?; ?, ?, 2000, 2005)

Zakaria Maghder
Zakaria Maghder
4 dan Renshi, Höör

(?; 2009, 2013, 2015, 2019)
TSC-logo

3 dan (18 st)

Anna Cervin
Anna Cervin
3 dan , Strömstad

(2001; 2005, ?, 2013)

Annika Nilsson
Annika Nilsson
3 dan , Uddevalla

(?; ?, 2001, 2005)

Clary Andersson
Clary Andersson
3 dan , Uddevalla

(?; 2001, 2005, 2015)

Emelie Roos
3 dan , Göteborg

(?; 2013, 2015, 2018)
TSC-logo

Fredrik Johansson
3 dan , Vänersborg

(?; 2012, 2014, 2018)
TSC-logo

Gustav Lundin
Gustav Lundin
3 dan , Stockholm

(?; 2009, 2011, 2015)
TSC-logo TSC-logo

Henrik Jacobsson
Henrik Jacobsson
3 dan , Kungälv

(?; ?, ?, ?)

Henrik Johansson
3 dan , Vallda

(2001; 2008, 2010, 2013)

Jari Hiltunen
3 dan Renshi, Göteborg

(?; ?, ?, ?)

Jonas Ehlebrink
3 dan , Vänersborg

(?; ?, ?, 2019)

Maria Wiese
3 dan , Göteborg

(?; 2011, 2013, 2018)

Mikael Laxrot
3 dan , Göteborg

(?; ?, ?, 2000)

Patrik Persson
Patrik Persson
3 dan , Göteborg

(?; 2006, 2011, 2018)

Rickard Farby
3 dan , Kungälv

(?; ?, ?, ?)

Said Torp
3 dan Renshi, Lysekil

(?; ?, ?, ?)

Tom Carlzon
3 dan Renshi, Lysekil

(?; ?, ?, ?)

Tommy Pham
3 dan , Göteborg

(?; 2012, 2014, 2018)
TSC-logo

Veera Littmarck
Veera Littmarck
3 dan , Stockholm

(?; 2002, 2006, 2013)

2 dan (24 st)

Alfred Ekeroth
2 dan , Jörlanda

(?; 2010, 2013)

Charlie Tiderman
2 dan , Stockholm

(?; ?, ?)

Claes Inge Bohlin
2 dan , Uddevalla

(?; ?, ?)

Daniel Magnusson
2 dan , Stenungsund

(?; 2006, 2008)

Elin Mellgren
Elin Mellgren
2 dan , Stockholm

(?; 2009, 2011)

Georg Mammouch
2 dan , Ödsmål

(?; ?, ?)

Gustav Arngården
2 dan , Kungälv

(?; 2002, 2005)

Hannah Kanjah
2 dan , Stockholm

(?; ?, 2019)

Hannes Björkbacka
2 dan , Örebro

(?; 2013, 2019)

Hans Sanell
2 dan , Göteborg

(2010; 2015, 2018)
TSC-logo TSC-logo

Ingvar Svensson
2 dan , Uddevalla

(?; ?, ?)

Jarmo Lahtinen
2 dan , Stenungsund

(?; 3243, 2014)

Joakim Johansson
2 dan , Stenungsund

(?; 2010, 2013)
TSC-logo TSC-logo TSC-logo

Jonny Carlsson
2 dan , Strömstad

(?; 2008, ?)

Lotta Korths
Lotta Korths
2 dan , Nyhamnsläge

(?; 2005, 2007)

Nasrin Mosawi
Nasrin Mosawi
2 dan , Göteborg

(?; ?, ?)

Niklas Norén
2 dan , Stockholm

(?; ?, ?)

Peter Zäll
2 dan , Stenungsund

(?; ?, ?)

Philip Högberg
2 dan , Uddevalla

(?; 2013, 2015)

Reino Ekeroth
2 dan , Jörlanda

(?; 2010, 2013)

Rolf Gårdnäs
2 dan , Örebro

Uppsats Nidan: Taido - Not Just Battle

(?; 2006, 2013)

Royne Rutström
2 dan , Grillby

(?; 2003, 2009)

Tobias Greby
2 dan , Stockholm

(?; 2003, 2005)

Tobias Persson
Tobias Persson
2 dan , Stenungsund

(?; ?, ?)

1 dan (66 st)

Agnes Wallberg
Agnes Wallberg
1 dan , Göteborg

(?; 2009)

Akkanat Jensen
Akkanat Jensen
1 dan , Strömstad

(?; 2008)

Andreas Hultenmo
Andreas Hultenmo
1 dan , Göteborg

(?; 2003)

Benny Nilsson
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Björn Ingeson
1 dan , Stockholm

(?; 2008)

Camilla Brorsson
1 dan , Stockholm

(?; ?)

Cathrine Frisk
1 dan , Stenungsund

(?; 2008)

Chris Persson
1 dan , Uddevalla

(?; 2013)

Daniel Johansson
1 dan , Göteborg

(2006; 2015)

Elin Emanuelsson
1 dan , Stenungsund

(?; 2018)

Ellen Bohlin
1 dan , Henån

(?; 2019)

Emil Iversen
1 dan , Varekil

(?; 2005)

Emil Larsson
1 dan , Kungälv

(?; ?)

Emma Dahl
1 dan , Göteborg

(?; 2015)
TSC-logo

Erika Palm
1 dan , Skövde

(?; ?)

Felix Lanzén
1 dan , Stenungsund

(?; 2010)

Fredrik Nilsson
1 dan , Vänersborg

(?; 2019)

Gabriel Beck-Friis
1 dan , Stockholm

(?; 2018)

Hampus Boo
1 dan , Höganäs

(?; 2018)

Hans Asplund
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Håkan Apelryd
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Ingemar Jönsson
1 dan , Göteborg

(?; ?)

Jakob Gunnarsson
1 dan , Malmö

(?; 2019)

Jan Isidorsson
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Jesper Iversen
1 dan , Henån

(?; 2007)

Joakim Pettersson
1 dan , Göteborg

(?; 2002)

Joel Karlsson
1 dan , Henån

(?; 2005)

Johan Karlsson
1 dan , Henån

(?; 2005)

Johan Lundqvist
1 dan , Lysekil

(?; ?)

Jonny Joelsson
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Julia Skäär
1 dan , Göteborg

(?; 2011)

Julian Rex
1 dan , Östersund

(?; 2006)

Julius Lidar
1 dan , Göteborg

(?; 2013)
TSC-logo

Karin Persson
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Magnus Robertsson
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Maike Jallow
1 dan , Kungälv

(?; ?)

Marcus Carlsson
1 dan , Strömstad

(?; 2008)

Maria Tång
Maria Tång
1 dan , Strömstad

(?; 2004)

Martin Dahl
1 dan , Göteborg

(?; 2013)

Mathias Darnelius
1 dan , Stockholm

(?; ?)

Mats-Ola Persson
1 dan , Göteborg

(?; 2009)

Morgan Boije
Morgan Boije
1 dan , Stockholm

(?; 2006)

Niklas Tello
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Oliver Glant
1 dan , Stockholm

(?; 2010)

Olivia Linde
1 dan , Uddevalla

(?; 2013)

Patric Westlund
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Patrik Axelsson
1 dan , Göteborg

(?; 2011)

Paul Jonsson
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Per Genberg
1 dan , Strömstad

(?; 2008)

Peter Hjortskog
1 dan , Alingsås

(?; ?)

Rasmus Svensson
1 dan , Uddevalla

(?; 2019)

Rebecca Gyllenram
1 dan , Göteborg

(?; 2015)

Robert Andersson
Robert Andersson
1 dan , Stockholm

(?; 2008)

Robert Ek
Robert Ek
1 dan , Uddevalla

(?; 2005)

Robert Zetterberg
1 dan , Stenungsund

(?; 2008)

Simon Jonsson
1 dan , Henån

(?; ?)

Stefan Laneby
1 dan , Vänersborg

(?; 2019)

Stefan Lindkvist
1 dan , Göteborg

(?; 2008)

Stig Olsson
1 dan , Göteborg

(?; ?)

Sylvester Sandin
1 dan , Uddevalla

(?; 2013)

Tobias Carlsson
1 dan , Strömstad

(?; 2008)

Tommy Spindel
1 dan , Lysekil

(?; ?)

Tonni Tuijn
1 dan , Uddevalla

(?; ?)

Torbjörn Karlsson
1 dan , Kungshamn

(?; ?)

Ulf Hjortskog
1 dan , Stenungsund

(?; ?)

Youssef Khatib
1 dan , Stockholm

(?; 2019)