Svenska Taidoförbundet
[ Logga in ]
 

Instruktörsutbildning

Juniortaido

En bra barnverksamhet är grunden för en större förening. För att kvalitetssäkra denna bör varje förening med barnverksamhet ha instruktörer som har genomgått Svenska Taidoförbundets instruktörskurs "taido för barn".

Kursinnehåll

–Idrott för barn, RF:s riktlinjer
–7–12 åringen, utveckling & lärande
–Elementär anatomi/fysiologi
–Gruppen
–Taidolekar
–Systemgenomgång, 12–1 mon
–Träningsplanering och mål
–Graderingen
–Taidotävlingar för barn

Utöver denna har SB&K en gemensam endagarskurs, Barnledarutbildning, och STF barnkommitté rekommenderar SISUs idrottsgenerella instruktörsutbildning Plattformen - barn och ungdom.

Utbildade instruktörer

Nedanstående taidoutövare har genomgått Svenska Taidoförbundets instruktörskurs Taido för barn. De har förstått vad som kännetecknar bra barnträning och en bra barninstruktör, samt visat praktiskt prov på det.

18-19 juni, 2016
Hannah Kanjah, Stockholms Taidoförening
Håkan Hansson, Taidoklubben Sensu Dojo, Tanum
Johannes Rönnborg, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Leon Lindqvist, Stockholms Taidoförening
Lydia Larsson, Stockholms Taidoförening
Nathalie Johansson, Taidoklubben Sensu Dojo, Strömstad
Petra Bullarsjö, Taidoklubben Sensu Dojo, Tanum
Pontus Andersson, Göteborgs Taidoklubb
Rasmus Rönnberg, Stockholms Taidoförening
Rickard Dahl, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Sofie Grahn Pettersson, Stockholms Taidoförening
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths, P-A Nyberg

Nyexaminerade barninstruktörer i taido 2016!
Överst t.h.: Håkan
Mellan fr.v.: Johannes, Nathalie, Rasmus, Lotta (kursled.), Leon, Pontus, Petra
Nedre fr.v.: P-A (kursled.), Rickard, Sofie, Lydia, Micke (kursled.), Hannah (examin. 2013)

5-6 oktober, 2013
Althea Löfgren, Stockholms Taidoförening
Björn Göthberg, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Christian Selberg, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Eddie Herlin, Stockholms Taidoförening
Emelie Björkdahl, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Emelie Roos, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Fredrik Johansson, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Fredrik Nilsson, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Hannah Kanjah, Stockholms Taidoförening
Jakob Gunnarsson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Jeanette Johansson, Sensu Dojo - Strömstad
Jonas Ehlebrink, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Klara Giaever, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Malin Andreassen, Halden Taidoklubb (Norge)
Oscar Lopez Hjelm, Göteborgs Taidoklubb
Per Inedahl, Epic Traning Center/Hoku Shin Ko Ryu Ju-Jutsu
Philip Högberg, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Rebecca Gyllenram, Göteborgs Taidoklubb
Robin Frej, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Stefan Laneby, Epic Traning Center/Vänersborgs Taidoklubb
Vendela von Fluck, Stockholms Taidoförening
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths, P-A Nyberg

Nya juniortaidoinstruktörer 2013
Nyexaminerade juniortaidoinstruktörer 2013!
Överst fr.v.: Micke (kursled.), Fredrik N, Christian, Klara, P-A (kursled.), Jakob, Björn, Robin.
Mellan fr.v.: Althea, Hannah, Vendela, Oscar, Malin, Philip, Emelie B, Rebecca, Lotta (kursled.)
Nedre fr.v.: Eddie (examin. 2003), Jonas, Stefan, Fredrik J, Jeanette, Emelie R, Per.

17-18 september, 2011
Alexander Johansson, Örebro Kampsportförening
Elin Sebelius, Kullen Kampidrottsförening
Gabriella Elgström, Kullen Kampidrottsförening
Hannes Björkbacka, Örebro Kampsportförening
Henrik Orwén, Kullen Kampidrottsförening
Ib Andersen, Kullen Kampidrottsförening
Janne Möller, Kullen Kampidrottsförening
Malin Paulson, Kullen Kampidrottsförening
Martin Dahl, IF Lunds Karate Kyokushinkai - Taido
Petra Medin, Nynäshamns Kampsportsklubb
Reino Ekroth, Stenungsunds Taidoklubb Taidokan
Ronja Kaarlenkaski, Nynäshamns Kampsportsklubb
Royne Rutström, Nynäshamns Kampsportsklubb
Ulf Karlsson, IF Lunds Karate Kyokushinkai - Taido (kompl.)
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths, P-A Nyberg

Nya juniortaidoinstruktörer 2011
Nyexaminerade juniortaidoinstruktörer 2011!
Överst fr. v: Alexander, Henrik, Reino, Royne, Janne, Martin
Mellan: Petra, Ib, Hannes, Malin, Elin, Gabriella, Ronja
Nederst: , Neo*, Lotta (kursled.), P-A (kursled.), Micke (kursled.), Lucas*

* 2 av de 10 juniorerna i testpatrullen (foto: Eva Bratt)

25-26 augusti 2007
Anders Selmquist, Kullen Kampidrottsförening
Erika Palm, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Gunilla Toth, Taidoklubben Sensu dojo, Strömstad
Hampus Boo, Kullen Kampidrottsförening
Inger Englund, Taidoklubben Sensu dojo, Strömstad
Jennefi Andersson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Johan Mustaniemi, Malmö Taidoförening Saidaimon
Johan Nilsson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Julia Segerå, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Maria Hjelm, Göteborgs Taidoklubb
Matilda Lindqvist, Kullen Kampidrottsförening
Rebecca Hauguth, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Sammi Stjernquist, Kullen Kampidrottsförening
Timothy Hellberg, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Tommy Björkdahl, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths & Maria Hjelm - undersköterska, utb. ungdomstränare

Nya juniortaidoinstruktörer 2007
Nyutbildade juniortaidoinstruktörer 2007!
Överst fr. v: Tommy, Timothy, Matilda, Anders, Inger, Gunilla, Johan M
Mellan: Johan N, Hampus, Erika, Maria, Sammi
Nederst: Julia, Micke (kursled.), Lotta (kursled.), Jennefi, Rebecca

3-4 september 2005
Adam Bogren, Kullen Kampidrottsförening
Dina Krivokapa, Kullen Kampidrottsförening
Georg Mammouch, Stenungsunds Taidoklubb Taidokan
Jane Koskinen, Göteborgs Taidoklubb
Linda Mölleryd, Strömstads Taidoklubb Sensu Dojo
Linda Palmbrandt, Malmö Taidoförening Saidaimon
Louise Stjernquist, Kullen Kampidrottsförening
Matilda Grahm, Kullen Kampidrottsförening
Micke Stjernquist, Kullen Kampidrottsförening   My Håkansson, Kullen Kampidrottsförening
Robert Andersson, Stockholms Taidoförening
Simon Jonsson, Stenungsunds Taidoklubb Taidokan
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths & Lillebror Fridh, sjuksköterska, massör, gojukai karate 1 dan

Nya juniortaidoinstruktörer 2005
2005-års nybakade juniortaidoinstruktörer!
Övre raden: Micke K (kursled.), Micke S, Louise, Dina, Simon, Neo, Lotta (kursled.) och Robert.
Nedre raden: Georg, Linda M, Linda P, Jane, My och Matilda.
Liggande: Adam

30-31 augusti 2003
Daniel Andersson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Daniel Andersson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Daniel Magnusson, (Stenungsund) Taidoklubben Honto Dojo
Eddie Herlin, Stockholms Taidoförening
Henrik Johansson, Göteborgs Taidoklubb
João Escudeiro, Sotenäs Taido
Johannes Jacobsson, Stockholms Taidoförening
Leif Nilsson, Strömstad Taidoklubb Sensu Dojo
Martina Svensson, Eds Taidoklubb Tsunami Dojo
Patrik Persson, (Stenungsund) Taidoklubben Honto Dojo
Staffan Bram, Malmö Taidoförening Saidaimon
Tobias Carlsson, Strömstad Taidoklubb Sensu Dojo
Tomas Svensson, Eds Taidoklubb Tsunami Dojo
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths & Eva Lovén, sjukgymnast på barn-rehab m.m.

29-30 september 2001
Anna Helgegren, Strömstad Taidoklubb Sensu Dojo
Carina A. Gedda, Sensu Dojo Tanum
Jessica Magnusson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Johannes Jacobsson, Stockholms Taidoförening
Karin Solvehed, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Malin Hansson, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Marlene Berglöv, Uddevalla Taidoklubb Taikei
Kursledare: Lotta Korths, Micke Korths & Magnus Wistrand, idrottslärare, taekwondo 1 dan







Uppdaterad 2016-07-01